Високи извори од ЕК: Не се подготвува раздвојување на Северна Македонија и Албанија

by Fokus 12:52
12:52

Во Европската Унија не се подготвува раздвојување на Северна Македонија и Албанија, кои очекуваат прва меѓувладина конференција и почеток на преговори, доколку Скопје и Софија не најдат заедничко решение, велат високи функционери на Европската Комисија, кои ги цитираат порталот Политико и дописникот на „Волстрит журнал“, јави Дојче веле.

Овие изјави следуваат по најавите на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за раздвојување на на двете земји на патот кон Унијата, доколку Скопје не најде решение со Софија. Еврокомесарот за време на кусиот престој во Скопје кога ги донесе првите вакцини против Ковид-19, финансирани од ЕУ, во врска со одвојувањето на Скопје и Тирана рече дека пристапниот процес се базира на постигнувања.

- Advertisements -

– Ова е процес кој се базира на постигнувања. Албанија ги има постигнато условите, но ако нема договор за Северна Македонија мислам дека ќе дојде момент кога ќе треба да ја разгледуваме и таа опција. Разговаравме со Заев за ова прашање, се согласивме дека ќе мора да се постигне напредок од двете земји, посочи тогаш Вархеји. Истиот став го повтори и за Еуроњуз, нагласувајќи дека иако процесите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ досега течеа  заедно, Брисел би можел да ги раздвои и да ги почне пристапните преговори со Тирана, доколку продолжи бугарската блокадата на Скопје и не се најде заеднички прифатливо решение со Софија.

Поврзани новости