ВИДЕО: Украински бенд го преработи хитот „London Calling“ во „Kyiv Calling“

by fokus

Украинскиот панк бенд „Beton“ преработи песна на британската рок група „The Clash“. Познатата „London Calling“ била инспирација за песната „Kyiv Calling“ со цел да се опеат настаните во Украина и да соберат средства за невоените операции.

Тие се надеваат дека на овој начин ќе помогнат да се соберат средства за невоените операции на Движењето за отпор на Слободна Украина (ФУРМ). А како што истакнале од ФУРМ, „The Clash“ се согласиле да ги донираат сите собрани хонорари на одделот за комуникации на движењето.

Тричлениот бенд, составен од архитект, ортопед и бизнисмен, сними преформулирана верзија на хитот „London Calling“ на рок групата „The Clash“ од 1979 година во студио во градот Лавов на западниот ден на Украина.

– „London Calling“ е олицетворение на сето ова и ние сме многу среќни што можеме да ја преземеме оваа култна класика и да ја претвориме во наша сопствена химна со ново значење“, заклучиле од ФУРМ.

Поврзани новости