(Видео) Блинкен и Кулеба на пица во ресторан во Киев

by Fokus

За време на ненадејната посета на Киев, шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, посети една популарна пицерија отворена од воен ветеран и ја пофали.

Во придружба на шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, американскиот дипломат беше почестен во Пицерија Ветерано, бар украсен во воен стил со стаклена маса исполнета со празни чаури.

„Како некој кој знае нешто за пицата, како и повеќето Американци, пицата овде е одлична. Топло ја препорачувам“, рече Блинкен. Тој и Кулеба поделија „украинска пица“ со месо и вегетаријанска.

Минатата година тие поделија и порција помфрит во Мекдоналдс по повторното отворање на ресторанот за брза храна во Киев. Но овој пат Кулеба инсистираше на украински ресторан.

„Некои ме критикуваа минатата година што ве одведов во Мекдоналдс наместо во украински ресторан. Сега го поправам тоа“, им рече Кулеба на новинарите.

Блинкен ненадејно пристигна во главниот град на Украина, откако Вашингтон одобри нов пакет помош во вредност од 61 милијарда долари.

Поврзани новости