САД воведоа високи царини за Кина: „На светот каков што го знаеме му се ближи крајот“

by Fokus

Групата од седумте најголеми светски економии, Г7, која ќе се состане во Италија следната недела, ќе разговара за ризикот од фрагментација на глобалната трговија по високите царини наметнати од САД на Кина, најави италијанскиот министер за економија Џанкарло Џирогети.

Друга точка на дневниот ред на состанокот на министрите за финансии на Г7, што ќе се одржи на 24 и 25 мај во северниот италијански град Стреса, ќе биде како да се искористат замрзнатите средства запленети од Русија по почетокот на војната во Украина.

„Во Стреса ќе разговараме за фрагментацијата на глобалната трговија со најновите потези на американската влада, која ги покажа своите карти со многу строги мерки против Кина. На светот каков што го знаевме му се ближи крајот“, рече Џорџети, додавајќи дека трговската војна е во тек која ги одразува геополитичките тензии и дека Европа допрва треба да ја одреди својата улога во сценариото што се развива.

Американскиот претседател Џо Бајден денеска откри нагло зголемување на тарифите за низа кинески увозни производи, вклучително и електрични возила, батерии за електрични возила (EV), компјутерски чипови и медицински производи, во изборната година чија цел е да ги придобие гласачите кои ги омаловажуваат неговите економски мерки.

Поврзани новости