Автобус со работници се преврте на Флорида: осум загинати, 45 повредени

by Fokus

Осум лица загинаа, а 45 се повредени кога автобус, излетал од патот на северот на американската сојузна држава Флорида, соопшти портпаролот на противпожарната служба на округот Мерион.

Во сообраќајна несреќа загинале осум лица, исто толку се тешко повредени, а 37 патници биле префрлени во локалните болници поради полесни повреди, објави Њујорк Пост.

Работниците патувале до мала фарма за лубеници во округот Мерион кога нивниот автобус се превртел околу 8:30 часот по локално време утринава, соопштија полицијата на државата Флорида и пожарникарската служба на округот Мерион.

Сведок на несреќата и рекол на полицијата во Флорида дека „Форд Ренџер“ ненадејно преминал на спротивната лента и се судрил со автобусот, пишува Њујорк пост.

Поврзани новости