Вевчани со осуда за инцидентот: Се надеваме дека овој чин нема да фрли дамка во меѓусоседските односи со Бугарија

by fokus 15:55
15:55

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на Вевчанскиот карневал, изјави градоначалникот Сашо Јанкоски.

Овој чин, според него, не соодејствува со ставот на Општината и најголемиот процент на нејзиното население.

- Advertisements -

– Напротив, Вевчани е меѓу првите општини во Македонија збратимена со гратчето Мелник, општина Сандански, како членови на Асоцијацијата на карневалските градови кои негуваат слични традиции, истакна Јанкоски.

Општина Вевчани и Вевчанци, нагласи тој, и во минатото веднаш ги осудувалe палењата на знамиња и на други држави.

– Ваквиот чин на изразување револт е недопустлив макар и за најирационалниот, најстариот и најавтентично сочуван пагански карневал во светот како што е опишуван Вевчанскиот низ годините од речиси сите светските медиуми. Се надеваме дека овој несреќен чин и ирационален чин нема да фрли дамка на меѓусоседските односи, посочува Јанкоски во осудата.

На традиционалното палење василичарски маски, вчера во Вевчани беше запалено и знамето на Република Бугарија, кое беше дел од маските.

Поврзани новости