Варуфакис смета дека Германија сака да ја исфрли Грција за да ја плаши Франција!

by Фокус 11:37
11:37

Германија сака Грција да биде отстранета од монетарната унија, за да ја заплаши Франција и да ја натера „да го прифати нејзиниот модел на дисциплинска еврозона“.

Ова го изјавил поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис.

- Advertisements -

Верувам дека германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле сака Грција да биде отстранета од системот на единствена валута, за да предизвика силен страв кај Французите и да ги натера да го прифатат неговиот модел на дисциплинска еврозона, изјавил тој за британскиот весник „Гардијан“.

Шојбле е убеден дека во сегашната состојба на нештата му е потребен „Grexit“, за да се разјасни ситуацијата на еден или друг начин, смета Варуфакис.

Поврзани новости