Уставните измени ја минаа матичната комисија

by Фокус 14:06
14:06

Мнозинство од членовите на парламентарната комисија за уставни прашања ги поддржаа финалните верзии на предложените уставни амандмани, за кои пратениците ќе гласаат на пленарна седница на 20 јануари.

На комисиската седница единствено против беа претставниците од ДПА, кои сметаат дека тие не се приоритетни во ситуација на голема невработеност и сиромаштија.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Овие уставни измени предвидуваат дефинирање на бракот исклучиво како заедница на еден маж и на една жена, формирање на финансиски зони, воведување на институтот уставна жалба…

Опозицијата на чело со СДСМ, која го бојкотира Законодавниот дом, смета дека владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не смејат да предлагаат промена на Уставот без широк политички консензус.

Поврзани новости