Уранија Пировска за синоќешната рација: Не ни треба уште една власт која ќе влева страв преку полицијата

by fokus 12:55
12:55

Не ни треба уште една власт која преку полицијата ќе покажува моќ и ќе влева страв кај граѓаните!, напиша на својот фејсбук профил извршниот директор на Хелсиншки комитет – Македонија, Уранија Пировска, во врска со синоќешната акција на полицијата во ноќните клубови.

Посетители во местата каде упаднала полицијата велат дека специјалците демонстрирале сила движејќи се со автоматски пушки и оружје.

- Advertisements -

„МВР се слушаме? Постојат правила и стандарди за примена на мерки за присилба! Ќе се бараат одговори за потребата да се демонстрира сила со огнено оружје во дискотека полна со луѓе! Ќе се постави и прашањето на командна одговорност! Кој ја дал наредбата и зошто? Полицијата постои да ги заштитува граѓаните и да постапува во рамки на дозволена и неопходна примена на сила и мерки за присилба, секогаш заради обезбедување на сигурност и безбедност!“, напиша Пировска.

Поврзани новости