Уништена е околу 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина

by Фокус

Русија повторно ракетираше делови на Украина, па утрово ширум земјата се огласија сирени за воздушен напад.

Украинските власти и медиумите известија за експлозии во северозападниот град Ривне, во пошироката област Киев и во Одеса.

Системот за противвоздушна одбрана бил активен, соопштија властите на главниот град.

Официјални лица споделија видеа на социјалните мрежи на кои наводно се гледа како украински борбен авион соборува руски проектил.

Украина пресретна пет проектили насочени кон Киев, изјави советникот на украинскиот претседател Олексиј Арестович.

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко ги потврди нападите на главниот град.

„Се огласуваат сирените за воздушен напад“, напиша Кличко на Telegram и ги советуваше граѓаните да останат во засолништата за воздушни напади.

Руската војска ги интензивираше нападите врз украинската цивилна инфраструктура, вклучително и електрани, а украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека околу 40 отсто од енергетската инфраструктура е веќе уништена.

Поврзани новости