Украинската армија ги повлекува војниците од Азовстал: Ја исполнија својата задача

by fokus 23:33
23:33

Гарнизонот „Мариупол“ ја исполни својата борбена задача. Вака Генерштабот на Армијата на Украина го опиша повлекувањето на војниците на Азов од Азовстал, кои денеска со автобуси беа извлечени од фабриката.

-Врховната воена команда им нареди на командантите на единиците стационирани во Азовстал да ги спасат животите на персоналот.
Во тек е операцијата за спасување на бранителите на Украина блокирани на територијата на централата.
Започна евакуацијата на 53 тешко ранети војници. Тие се пренесени во медицинска установа во Новоазовск. Други 211 бранители беа евакуирани во Оленивка преку хуманитарен коридор, а потоа вратени на територијата под контрола на Украина преку процедура за размена.
Продолжуваат мерките за спасување на бранителите кои останаа на територијата на Азовстал.
Бранителите на Мариупол се хероите на нашето време. Тие се засекогаш во историјата. Ова е посебна специјална единица „Азов“, 12-та бригада на Националната гарда на Украина, 36-та одделна бригада на маринци, граничари, полиција, волонтери, Страшна одбрана на Мариупол, велат од Генералштабот на Армијата.

Додаваат дека задржувајќи ги позициите на Азовстал, тие не му дозволиле на непријателот да префрли групи до 17 баталјонски тактички групи (околу 20.000 лица) во други области.

-Ова го спречи спроведувањето на планот за брзо заземање на Запорожје и пристап до административната граница на регионите Доњецк и Запорожје.
Стопирањето на главните непријателски сили околу Мариупол ни даде можност да се подготвиме и создадеме одбранбени линии, каде што денес се нашите трупи и да му дадеме пристоен отпор на агресорот. Добивме критично време да формираме резерви, да ги прегрупираме силите и да добиеме помош од партнерите.
Најважната заедничка задача на цела Украина и на целиот свет е да ги спаси животите на бранителите на Мариупол.
Ќе се бориме за вас на сите фронтови верно како што вие ја браните државата!, порачуваат од Генералштабот.

Поврзани новости