Убиството на Мартин оди на совеста на институциите

by Фокус 18:06
18:06

Пред Влада започнаа протестите со киои се одбележуваат 4 години од убиството на Мартин Нешковски.

Братот на убиениот Мартин Нешковски, Александар, побара обвинителството да ги процесуира вчера поднесените кривични пријави против Никола Груевски, Урко, Гордана Јанкуловска и Сашо Мијалков.

- Advertisements -

На одбележување на 4-годишнината од убиството на неговиот брат, Александар заедно со мајка му и членови на неговото семејство се на чело на протестниот марш кој започна од пред владата.

„Целата ситуација затаи од врвот на власта, затоа и беа поднесени тие тужби вчера, по 4 години, и нередите кои се случија на протестите на 5. мај се последица на нефункционалноста на институциите“, рече Александар Нешковски.

Поврзани новости