Турција негира дека испратила голи мигранти кон Грција

by fokus

Турција негираше вмешаност во инцидентот кога Грција пронајде 92 илегални мигранти во близина на нејзината северна граница со Турција.

„Бидејќи не можевте да пронајдете ниту еден случај на кршење на човековите права од страна на Турција, вие само барате да ја разоткриете сликата за сопствената суровост како Турција да го направи тоа“, изјави турскиот заменик-министер за внатрешни работи Исмаил Чатакли.

Тој му реплицираше на грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи кој претходниот ден ја обвини Турција дека намерно ги испратила овие мигранти кон Грција.

Грчката полиција на 15 октомври соопшти дека спасила група од 92 мигранти кои биле откриени целосно голи и „некои со телесни повреди“ и за кои се верува дека илегално преминале на грчка територија од Турција.

Чатакли ја повика и Грција да престане со „манипулациите и нечесноста“.

Мигрантите, наводно, им кажале на полицајците и на службениците на Фронтекс, граничната агенција на Европската унија, дека биле принудени од турските власти да се качат во три возила кои ги однеле до границата со Грција.

Мигрантите сведочеа дека биле принудени да се соблечат голи пред да се качат на пластични чамци за да ја преминат реката Еврос, која ја формира границата меѓу двете земји.

Грција редовно ја обвинува Турција дека ги „турка напред“ мигрантите за да изврши притисок врз ЕУ, додека Турција ја обвинува Грција дека насилно ги турка мигрантите кои влегуваат во земјата преку копно и море.

Мигрантите кои влегуваат во ЕУ од Турција се главно од Авганистан и Сирија, а неколку од други земји, како Пакистан.

Поврзани новости