Ципрас разочаран од Европа, во недела референдум

by Фокус 17:37
17:37

Откако Грција не успеа да ја плати ратата од долгот кон ММФ и не беше постигнат договор  за продолжување на програмата за финансиска помош., грчкиот премиер Ципрас попладнево во телевизиско обраќање до нацијата рече дека е разочаран од Европа, која не им давала доволно време да ги реализираат реформите.

-Ние сега сме соочени со катастрофа. Оттука, решивме референдумот да се одржи и ќе видиме по резултатите во недела, изјави грчкиот премиер.

- Advertisements -

На референдумот ќе биде поставено прашањето дали Грците се за мерките на штедење кои се предуслов за натамошна финансиска помош. Ципрас ги повика граѓаните да гласаат против.

-Мораме да донесеме цврсти одлуки за да дојдеме до договор. Жал ми е поради сите овие проблеми, но сакам да направам овие проблеми да не траат долго, рече Ципрас.

Поврзани новости