Тропска бура во Шпанија, едно лице загина

by Fokus

Тропската бура „Ермина“ придружена со обилни дождови погоди неколку региони во Шпанија, при што едно лице загина, а предизвикана е голема материјална штета, соопштија денеска локалните власти.

На Канарските острови веќе трет ден врне силен дожд. Шпанската метеоролошка агенција АЕМЕТ објави дека ова е најдождливиот септември досега забележан на Канарските острови.

Училиштата таму беа затворени како мерка на претпазливост, додека повеќе од 600 летови беа откажани во текот на викендот.

Се очекува училиштата и аеродромите на Канарските Острови да продолжат со нормална работа од утре, кога ќе помине невремето.

Поврзани новости