Тројца работници повредени при допир на табла со воздушен далековод

by fokus 11:14
11:14

Во СВР Битола  вчера во 12:30 часот вработен во ЕВН пријавил дека на ул.„8-ми Септември“, додека работеле на покрив од објект во изградба на инвеститор од Демир Хисар, тројца работници во фирмата изведувач се здобиле со повреди при допир на табла од пластифициран лим со 10 киловолтен воздушен далековод.

Повредени биле З.П. (43), Д.Н. (23) и  Џ.У. (59). Тие биле пренесени во Клиничката болница Битола каде им била укажана лекарска помо.  По укажаната помош, З.П. и Д.Н. биле задржани на понатамошно лекување, а Џ.У. бил пуштен на домашно лекување. Увидот на местото извршила екипа од СВР Битола, Јавен обвинител и трудов инспектор. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Поврзани новости