Тројца државјани на БиХ планирале терористички напади во име на Исламската држава во Германија

by fokus 09:05
09:05

Властите на германската сојузна покраина Северна Рајна – Вестфалија депортираа тројца државјани на Босна и Херцеговина поради сомнежи за поврзаност со тероризам.

Како што соопшти германското Министерство за деца, семејство, бегалци и интеграции, постојат сомнежи дека тројцата босански државјани планирале напади во Германија во име на џихадистичката група Исламска држава (ИД).

- Advertisements -

Осомничените исламисти биле депортирани за БиХ од аеродромот во Дизелдорф.

Поврзани новости