Три авиони полнат вода од Преспанското Езеро и го гаснат пожарот на Пелистер

by fokus 19:42
19:42

Со три авиони се гаси пожарот што денеска изби во Националниот парк Пелистер над село Маловишта.

-Активен пожар има во Националниот парк „Пелистер“, кај место викано „Изворите“ на река Шемница над село Маловишта. Гори трева и нискостеблести растенија, но има опасност пожарот да се прошири во букова шума, објавија попладнево од Центарот за управување со кризи.

Пожарот има зафатено дел од планината на околу 1800 метри надморска височина. Засега е зафатена нискостеблеста шума и трева и во тој дел нема моликова шума.

- Advertising -

Поврзани новости