Трамп: Америка пред сѐ!

by fokus 20:30
20:30

-Ќе ја вратиме моќта од Вашингот назад кај вас, кај луѓето. Сите неправди кои ги трпевте минатите години ќе ги надминеме. Ќе ги вратиме работните места, ќе го вратиме економскиот просперитет и лидерството. Од денес САД е ваша земја. Од денес народот повторно ќе владее со својата земја – порача Доналд Трамп во својот инаугурациски говор.

Тој најави дека „од денеска па натаму, нова визија ќе владее со земјата. Од овој момент, ќе биде Америка пред сè“.

- Advertisements -

Со положувањето заклетва пред Конгресот на САД во Вашингот , Трамп официјално стана 45-тиот претседател на САД. На свечената церемонија присуствуваа илјадници гости и државници. Истовремено, на улиците во Вашингтон имаше немири од демонстранти кои протестираа против Трамп. Протестите брзо станаа насилни, а имаше и судири со полицијата.

Поврзани новости