Трајанов бара реформа на правосудниот систем

by Фокус 18:21
18:21

Мора да се реформира правосудниот систем и да се етаблира систем за одговорност на функционерите кои го кршат Уставот и на криминален начин стекнуваат капитал, порача Павле Трајанов, лидер на Демократски сојуз.

– Сите одлуки на Специјалното јавно обвинителство да бидат поткрепени со цврсти докази, како и да бидат транспрентни, како силна брана од обидите за негова блокада и дисквалификација – рече Трајанов.

- Advertisements -

Според него, потребни суштински и коренити реформи за да се создадат услови за кредибилни избори.

Поврзани новости