Тачи за РСЕ: Наводниот договор на ДПА со ВМРО излегува од кујните на СДСМ

by Фокус 13:28
13:28

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи во последното интервју за „Радио слободна Европа“ (РСЕ) вели дека се смешни информациите оти неговата партија била во некаков договор со владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

– Ова со ВМРО-ДПМНЕ веќе станува смешна работа. Ги знам кујните од каде доаѓаат таквите претпоставки, тоа се СДСМ, тоа нема врска – вели Тачи.

На новинарското прашање зошто Тачи и покрај средбите со директорот на УБК, Сашо Мијалков и покрај предизборните најави не е во власта, првиот човек на ДПА изјави:

– Пак од истите кујни, од СДСМ, мислам дека јалова е нивната работа, додека вака се однесуваат нема да се вратат на власт 100 години. Да се напаѓа опозиција од страна на опозиција можеби за нив е логично, но за мене е нелогична ситуација, немате таква ситуација. По сто пати сум повторил, сум се сретнал со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, тој раководеше со делегација, дали тука бил Мартин Протуѓер или Сашо Мијалков, тоа не е важно за мене. Втора работа, исто сум се сретнал и со господинот Ахмети. Јас имам мандат да се среќавам со сите. Реалноста денеска укажува дека немаше никакви заткулисни договори, тие се во братски договор со ДУИ и со господинот Ахмети, и Мијалков и другите се блиски соработници со господинот Ахмети, и мислам дека веќе е смешно да се одговара на вакви претпоставки.

Поврзани новости