СЗО смета дека можно е корона вирусот да го пренеле јазовци и зајаци

by Фокус 22:20
22:20

Експертите од Светската здравствена организација сметаат дека коронавирусот е можно да се проширил на луѓето преку јазовци и зајаци, кои биле продавани на пазарот во Вухан.

„Волстрит журнал“ пишува дека  членовите на експертската група на СЗО сметаат дека е потребна натамошна истрага за да се идентификуваат пренесувачите на овие и другите видови.

- Advertisements -

Се уште не е јасен целосниот список на животни кои биле легално или нелегално продавани на пазарот.

Поврзани новости