Суспензии пред отказ за машиновозачите кои штрајкуваат

by Фокус

Раководството на МЖ Транспорт попладнево почна да им дели суспензии пред отказ на сите машиновозачи кои веќе четврти ден штрајкуваат и го бојкотираат железничкиот сообраќај, јавува телевизија Телма.  Тие добија решенија за отстранување од работа во кои се вели дека ќе земаат 50 отсто од платата исплатена претходниот месец се додека не се донесе одлука да добијат отказ.

Директорот на државното претпријатие, Никола Костов, ваквата санкција ја најави за време на денешното потпишување на колективниот договор со останатите синдикати во МЖ Транспорт.

-Согласно Законот за работни односи, санкциите предвидуваат суспендирање, а за недоаѓање на работа три дена следува престанок на работниот однос, рече Костов.

Поврзани новости