Судење за Труст: СЈО достави нови докази, одбраната бара одлагање

by fokus

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Труст“ со доставување нови докази од страна на СЈО кои се однесуваат на плаќањата од 10.000 евра од Трансмет кон фирмата Лагер.

Присутен е бизнсименот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во предметот.

Одбраната бара одлагање бидејќи копиите од доказите не биле читливи за да може вештото лице да ги види и да биде испрашувано. Судот даде еден час пауза.

Во предметот „Труст“ покрај Кочан обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.

Предметот, како што објави СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста од 3.8.2011 и 6.10.2011 година.

Поврзани новости