Украина нападна руски рафинерии со беспилотни летала

by Фокус

Нафтената рафинерија во Славјанск во руската област Краснодар беше принудена да прекине некои работи откако беше оштетена во напад од украински беспилотни летала, ја цитира државната новинска агенција ТАСС денешното соопштение на раководството на рафинеријата.

На некои локации Украина систематски ја таргетира руската енергетска инфраструктура, во обид да ја наруши руската економија, а со тоа и нејзината способност да ги финансира нејзините воени напори.

Украински разузнавачки извор за Ројтерс изјавил дека Украина рано утринава со беспилотни летала ги нападнала нафтените рафинерии Илски и Славјанск во руската област Краснодар, предизвикувајќи пожари во објектите.

Истиот извор рече дека украинските беспилотни летала го гаѓале и воениот аеродром Кушчевск во истиот регион во текот на ноќта.

Руското Министерство за одбрана објави дека руските единици за противвоздушна одбрана уништиле 66 украински беспилотни летала над регионот Краснодар и уште две над полуостровот Крим, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година.

Поврзани новости