Студено утро и сончев ден со мала облачност

by Fokus

Студено утре, а преку ден ќе биде сончево со појава на мала облачност, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), посочувајќи дека минималната темперература ќе биде во интервал од 2 до 9 степени, а максималната од 11 до 19 степени.

Ќе дува и слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

„Во Скопје слично време со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 16 степени“ – велат од УХМР.

Оттаму велат дека следува период на стабилно време со ниски утрински температури, кои наместа ќе се спуштат под нулата, а дневните до петок ќе бидат во постепен пораст.

На крајот на работната недела ќе има услови за појава на слаб повремен дожд.

Дотогаш ќе продолжи да дува северен ветер.

Поврзани новости