Студено и ветровито, врнежливо на југот од земјава

by Fokus

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, студено и ветровито. Во крајните јужни делови од земјава ќе има зголемена облачност со слаби врнежи од дожд и снег. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до 1, а максималната од 2 до 9 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 9 степени.

Според прогнозата на УХМР, од утре ќе следува период на постабилно време со умерен до засилен североисточен ветер. Во вторник ќе има зголемена облачност со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег.

Поврзани новости