Зеленски до Путин: Ќе ви требаат генерации за повторно да зајакнете

by Fokus

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во текот на ноќта им се обрати на Украинците преку видео порака на Фејсбук од пред претседателската палата.

– Смислените мировни и безбедносни преговори се единствената шанса Русија да ја намали штетата од сопствените грешки. Време е за запознавање. Време е за разговор. Време е да се врати територијалниот интегритет и правдата за Украина. Во спротивно, загубите на Русија ќе бидат такви што ќе ви требаат генерации за повторно да зајакнете, му порача Зеленски, меѓу другото, на рускиот претседател Владимир Путин.

Поврзани новости