Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

by Fokus

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по разговорот со романскиот претседател Клаус Јоханис, ги повика земјите членки на Алијансата да му ја дадат на Киев потребната муниција и системи за противвоздушна одбрана.

„Зборував со претседателот на Романија за нашата поддршка за Украина. Ги повикувам сите сојузници да копаат подлабоко за да обезбедат повеќе муниција и системи за противвоздушна одбрана“, рече Столтенберг на платформата X.

Како што оцени тој, Романија е клучна за одбраната на источното крило на НАТО и е посветена на поддршката на Украина.

 

Поврзани новости