Средношколците ќе ги тужат оние кои им се закануваат

by Фокус 17:22
17:22

Средношколците денеска повторно протестираа пред Министерството за образование и наука облечени во маички со натписи „Јас знам кој те праќа тебе“ и „А кој не праќа нас“ . Најавија дека ќе поднесат тужби против сите кои им се закануваат и им вршат притисоци.

-Остануваме пред МОН. Пред суд ќе ја бараме правдата и институционално ќе се бориме , рекоа од Средношколскиот пленум, заблагодарувајќи му се на на Хелсиншкиот комитет за правната помош која им ја пружа.

- Advertisements -

Во понеделник ќе се ресетира бојкотот, односно ќе се вратат во училиштата на еден ден, бидејќи тогаш истекува законската можност за отуство од наставата. Потоа, бојкотот и кампувањето пред МОН ќе продолжат.

-Пет недели Македонија бојкотира, пет недели образованието е во колапс поради зградата зад нас. Македонската младина спие на улица, ги бара од домаќините своите права и ќе се избори за своите права бидејќи за разлика од нив, ние имаме усул, порачаа од Средношколскиот пленум.

Родителите и учениците го поканија министерот за образование Абдилаќим Адеми и неговиот заменик Спиро Ристовски на средба во кампот во понеделник во 13 часот.

Поврзани новости