Средбата со Бајден била на барање на Груевски

by Фокус 20:39
20:39

Амбасадата на САД попладнево соопшти дека средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден била на барање на Владата на Република Македонија.

-Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да разговараат за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни како и за останати прашања од заеднички интерес, велат од амбасата на САД во Р.Македонија.

- Advertisements -

Ова ќе биде втора средба на Никола Груевски со Џо Бајден, а првата беше во 2011 година. Денешната средба доаѓа во период кога преговорите за спроведување на Договорот од Пржино се закочени, а се ближи крајниот датум кога премиерот Груевски треба да си поднесе оставка.

 

Поврзани новости