Србин осуден на три години затвор, а 112 луѓе се во притвор поради непочитување на самоизолацијата

by Fokus 15:00
15:00

Србин е осуден на три години затвор за непочитување на наредбите за самоизолација.

Државната телевизија РТС објави дека првата ваква пресуда во земјата била изречена на судење што преку видео-линк се одржало во источниот град Димитровград. Жител на село во близина на Пожаревaц, пак, доби две години затвор зашто самоволно ја напуштил изолацијата.

- Advertisements -

Дури 112 луѓе се наоѓаат во притвор во Србија поради непочитување на наредбата да седат дома и чекаат судење.

Поврзани новости