Специјалците го чуваат Прометеј, водените топови Собранието

by fokus 22:16
22:16

Силното полициско обезбедување ги спречи демонстрантите да го срушат споменикот на „Прометеј” во паркот Жена Борец.

Специјаците ја истуркаа толпата кон булеварот пред Собрание, каде беа поставени водени топови и амбулантни возила.

„Споменици штитите, нас не напаѓате“, „Убијци кого штитите“ извикува демонстрантите кон полицијата.

Тие претходно врзаа јаже околу вратот на Прометеј обидувајќи се да го срушат споменикот.

 13499757_10209758604226813_304975699_o

13467319_989895934460835_1202869115_o

13509668_10209758786991382_1051275578_o

Поврзани новости