Собранието ги донесе Законот за Совет на јавни обвинители и Законот за одбрана, без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

by fokus 14:07
14:07

Собранието попладнево ги донесе преостанатите два закони кои беа на агендата пред неговото распуштање.

Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа за (за негово донесување беа потребни 60 гласа).

- Advertising -

Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа присутни во салата. Најавија дека ќе бидат присутни само на седницата за распуштање на Собранието.

 

Поврзани новости