Словенија нов европски кошаркарски шампион

by Fokus 23:23
23:23

Словенечката кошаркарска репрезентација за прв пат во својата историја го освои шампионскиот трофеј на едно континентално првенство.

Вечерва во Истанбул Словенија предводена од извонредниот Горан Драгич ја победи Србија со 93:85.

- Advertising -

Финалето на Евробаскет 2017 донесе одлична кошарка со падови и подеми на двете селекции за на крајот сосема заслужено да се радуваат Словенците.

Поврзани новости