СЈО го побара предметот „Сопот“

by fokus 14:55
14:55

Специјалното јавно обвиниетелство денеска во кусо соопштение објави дека на четврти месецов до  Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднеле барање за доставување на предметот познат во јавноста како „Сопот“.

-Предметот е побаран со цел да одлучиме дали овој предмет спаѓа во надлежноста на Специјалниот јавен обвинител, имајќи предвид јавно објавен разговор од незаконски следените комуникации, велат од Специјалното јавно обвиниетелство.

- Advertisements -

Случајот „Сопот“ е за поставена нагазна мина патот Сушево-Сопот од која на 4 март 2003 година загинаа двајца полски војници на НАТО и еден цивил. За овој случај осудени беа жители на кумановското село.

Поврзани новости