СЈО бара продлжување на притворот на Талески

by fokus 11:36
11:36

Специјалното јавно обвинителство уште вчера, по распитот на битолскиот градоначалник Владимир Талески, побарало од скопска единица да му се продолжи куќниот притвор кој му беше одреден на 16 јуни.

Талески е дел од обвинетите во предметот „Транспортер. Тој и уште 22 лица се осомничени дека го злоупотребиле Буџетот на Република Македонија за 360.000 евра. Вчера Талески беше на распит во СЈО два и пол часа. По распитот во СЈО, Талески рече дека случајот што се води против него е наметната политичка хајка врз основа на само еден снимен разговор.

Поврзани новости