Села: Без официјализирање на албанскиот јазик не преговараме

by fokus 19:09
19:09

Алијансата на Албанците нема да даде поддршка за формирање на нова влада никому, ако не се прифати барањето за официјализирање на албанскиот јазик. Ова го изјави претседателот на партијата, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

За Села прифатлива е широка коалиција, но под услов во неа да нема фунционери осомничени од СЈО.

Според него нови предвремени избори само би ја компликувале ситуацијата, а тие, како што вели, сакаат што побрзо да се формира влада.

 

Поврзани новости