Се огласи болницата каде се лекуваше принцезата Кејт

by Fokus

Лондонската болница во која се лекуваше Кејт Мидлтон, сопругата на принцот Вилијам, се огласи откако почнаа да кружат извештаи дека нивниот персонал се обидел да пристапи до нејзините приватни медицински досиеја.

Извршниот директор на болницата рече дека ќе бидат преземени „соодветни мерки“ кога станува збор за овој случај.

„Секој во клиниката е акутно свесен за нашите индивидуални, професионални, етички и законски обврски во однос на доверливоста на пациентите“, рече извршниот директор Ал Расел.

Тој рече дека вработените се „исклучително горди на извонредната грижа и дискреција што сакаме да им ја пружиме на сите наши пациенти кои ни ја даваат својата доверба секој ден“.

„Имаме воспоставени системи за следење на управувањето со информациите за пациентите и, во случај на какво било прекршување, ќе бидат преземени сите соодветни истражни, регулаторни и дисциплински чекори. Нема место во нашата болница за оние кои намерно ја нарушуваат довербата на кој било на нашите пациенти или колеги“, рече тој.

Шефовите на лондонската клиника каде што принцезата од Велс беше подложена на планирана абдоминална операција во јануари започнаа истрага откако се тврди дека најмалку еден член на персоналот се обидел да пристапи до кралските белешки.

„Ова е големо нарушување на безбедноста и неверојатно штетно за болницата, со оглед на нејзината беспрекорна репутација за лекување на членовите на кралското семејство. Шефовите ја контактирале палатата Кенсингтон веднаш откако им бил упатен инцидентот и ја увериле палатата дека ќе биде спроведена целосна истрага“, рекол извор за Мирор.

„Целиот медицински персонал е шокиран и вознемирен од наводите и длабоко повреден што доверлив колега е наводно одговорен за таквото прекршување на довербата и етиката“, рече тој.

Истрагата доаѓа во време на цунами од шпекулации за непознатото здравје на принцезата, при што палатата Кенсингтон објави дека принцезата се повлекува од јавниот живот до Велигден. Теориите на заговор кои кружат за неа на интернет вклучуваат дека таа е мртва, заменета со двојничка или дека нејзиниот брак со Вилијам има проблеми.

Поврзани новости