СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ повеќе не може да го замолкне гласот на граѓаните и да спречува дебата

by fokus 11:25
11:25

„ВМРО-ДПМНЕ водена од Никола Груевски и во опозиција покажува автократски режимски манири што ги поседува и затоа бесрамно признаваат дека се против отворена дебата со граѓаните, невладините организации и целокупната јавност. ВМРО-ДПМНЕ не може да го замолкне гласот на граѓаните и на критичката јавност и да ја спречува дебатата како демократска вредност“, се вели во соопштението за јавноста од владеачката партија СДСМ.

Тие велат дека граѓаните на Македонија после цели 11 години узурпиран државен систем и заробени институции, ги почувствувале придобивките од демократското владеење на новата реформска Влада предводена од СДСМ.

- Advertisements -

„Демократските процеси незапирливо продолжуваат во насока на спроведување на реформите што се во интерес на граѓаните и државата и што ќе донесат правда, еднаквост и квалитетен живот за сите.

Транспарентноста, отвореноста и демократскиот однос кон граѓаните и медиумската јавност што новата Влада ги покажува во своето работење за ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски се мисловна именка“, се додава во соопштението.

Поврзани новости