СДСМ со број 19 на гласачкото ливче за локалните, ВМРО-ДПМНЕ со 13

by Fokus 13:54
13:54

Попладнево со жрепка во ДИК беше утврден редоследот на партиите на гласачките ливчиња за претстојните локални избори.

На локалните избори што ќе се одржат на 15 октомври, годинава ќе учествуваат 20 политички партии и коалиции и 63 независни кандидати, објавија од Државната изборна комисија.

- Advertising -

СДПМ 1
Коалиција алијанса НДП 2
ДУИ 3
Коалиција за Битола ДУИ БЕСА И АЛИЈАНСА 4
ЗАЕДНО ЗА ГАЗИ БАБА ПРЕДВОДЕНА ОД БЕСА 5
НДМ 6
ВМРО-ДПМНЕ 7 во Теарце и Центар Жупа
ДВИЖЕЊЕ НА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО НА ТУРЦИТЕ 8
АЛИЈАНСА 9
ТМРО 10
ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА НА ТУРЦИТЕ 11
ГРОМ 12
КОАЛИЦИЈА НА ВМРО 13
БЕСА 14
ДПА 15
Левица 16
ПДП 17
СОЈУЗ НА РОМИТЕ 18
СДСМ 19

Поврзани новости