СДСМ: Груевски ќе ја покачи социјалната помош за еден денар на ден

by Фокус 20:48
20:48

Никола Груевски кој 10 години е главниот креатор на социјално загрозени семејства, пред заминување најавува социјална помош повисока за 1 денар. Од 22 денари на ден, социјалната помош за граѓаните би изнесувала 23 денари на ден, велат од СДСМ.

-За 23 денари не може да се купи ни еден килограм леб! За идно покачување на социјалната помош од 1 денар зборува истиот тој Груевски кој во реалноста со соработниот Диме Спасов остави илјадници семејства и без тие 22 денари.Груевски дури и им блокираше сметки на граѓаните кои примаат социјална помош, за неплатена радиодифузна такса, стои во соопштението на СДСМ.

- Advertisements -

Од опозициската партија обвинија дека над 500.000 граѓани живеат под работ на сиромаштија, во трошни куќи, со тавани што им се рушат на глава на нивните боси и гладни деца, додека Груевски се вози во Мерцедес од 600.000 евра, со наочари од 60.000 евра и е распослан на милионски парцели на Водно.

Поврзани новости