СДСМ ги оспори честитките за Иванов

by Фокус 19:52
19:52

Притеснет од јавноста дека нема честитки за Ѓорге Иванов, неговиот Кабинет мораше да ги објави добиените, а преку нивната содржина уште покатегорично излезе на виделина ставот на ЕУ, за политичките случувања во земјава по изборниот процес, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

- Advertising -

„Лично претседателот на Европската унија Жозе Мануел Баросо во честитката му потенцира на Иванов дека важни предизвици се на патот на интеграцијата на Македонија во ЕУ, а меѓу нив наведува дека од суштинско значење е градење доверба меѓу граѓаните во демократските процеси“, стои во дописот до медиумите.

На ниво на укажување е честитката и од претседателот на Германија, Јоаким Гаук, велат од СДСМ – кој му посочува на Иванов дека единствениот правилен пат за Македонија кон европските народи е “патот кон правната држава“.

„Ѓорге Иванов и неговиот ментор Никола Груевски имаат избор да сфатат што им порачува релевантниот меѓународен фактор или ќе продолжат да ја уништуваат Македонија“.

Поврзани новости