СДСМ бара од Обвинителството брзо и ефикасно решавање на тешките кривични дела при упадот во Собранието

by fokus 17:24
17:24

СДСМ бара брзо и ефикасно решавање на сторените тешки кривични дела при упадот во Собранието, како терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста и обид за убиство на пратеници.

-Секое несоодветно постапување од страна на Јавното обвинителството и надлежните обвинители, го прави овој државен орган, и нив поединечно, соучесници и помагачи на извршеното насилство кон највисокиот законодавен дом на Република Македонија. Ваквото непостапување на Јавното обвинителство, дополнително ги охрабрува протестантите, па вчера резултираше со дополнителни закани и насилничка реторика на учесниците на протестите.  Млаката реакција, на надлежното обвинителство ги мотивира и учесниците и организаторите на протестите да повикуваат и практикуваат насилство. Пример за ова се и заканите по животот упатени кон високи функционери на СДСМ кои се случија за време на вчерашниот протест, рече портпаролот на СДСМ Петре Шилегов на прес конференција.

- Advertisements -

Тој го повика Обвинителството да работи сериозно, да ги утврди сите кривични дела кои што претставуваат рушење на законодавниот дом и  правилно, правно да ги квалификува истрагите и обвиненијата, да бидат опфатени сите лица коишто го нарачале, помогнале и извршиле нападот врз Собранието, пратениците, полицијата, вработените и новинарите во Собранието.

Поврзани новости