Само со билет ќе може да се присуствува на светата миса на папата

by fokus

Папата во Македонија не доаѓа само за католиците, велат од Католичката црква во пресрет на посетата на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, кој на 7 мај ќе ја посети земјава и ќе одржи свечена литургија на плоштадот Македонија во Скопје.

Граѓаните кои сакаат да присуствуваат на светата литургија ќе мора да се регистрираат и да добијат билет. Билетите се делат бесплатно и ќе им бидат дадени на сите граѓаните кои ќе се регистрираат.

Од Католичката црква во Македонија, која стои зад организација на настанот, велат дека очекуваат присуство од сите граѓани, без разлика на нивната вероисповед.

-Папата доаѓа не само за католиците, туку и за сите со добра волја кои сакаат заедно да чекориме напред. Очекуваме Папата да биде пречекан во атмосфера на радост и да испрати пораки на охрабрување и на соживот. Ова е за целата земја еден голем благослов  – вели отец Гоце Костов.

Од вчера билетите можат да се подигнат во католичките парохии низ државата.

Според агендата, се очекува Папата да пристигне во 08.15 часот утрината на 7 мај. Во Претседателската палата ќе се одржи церемонија за добредојде, по што ќе следи средба со претседателот и со премиер на државата, а потоа со државниот врв, граѓанското општество и дипломатскиот кор.

Најавена е посета на Спомен куќата на Мајка Тереза заедно со лидерите на верските заедници, а потоа и средба со сиромашните. По ова ќе следи светата миса на плоштадот Македонија.

Планирано е Папата да биде официјално испратен во 18.30 часот на скопскиот аеродром од каде ќе замине за Рим.

М.В.

Поврзани новости