Почина актерот Игор Первиќ, познат по улогата во „Буре барут”

by fokus 14:32
14:32

Српскиот актер Игор Первиќ починал утринава во неговиот стан, јавуваат регионалните медиуми. Тој ја изгубил битката со тешка и долга болест на свои 52 години.

Первиќ и е познат на јавноста по голем број на улоги во играни филмови. Балканот го запозна со улогата во ,,Буре барут” снимен во 1998 година, според истоимениот драмски текст на Дејан Дуковски.

- Advertisements -

Филмот победи на фестивалот во Венеција и на Европските филмски награди. Тогаш, покрај Первиќ глумеа и Небојша Глоговац, Мики Манојловиќ, Никола Ристановски и многу други докажани актери.

Покрај ,,Буре барут” тој се појави и во култните филмови ,,Црн бомбардер”, ,,Сивиот дом”, ,,Лаење на ѕвезди” и во голем број на серии.

Поврзани новости