Русија има оружје кое може да ги уништи тенковите Леопард 2 и Абрамс?

by Fokus

Дмитриј Рогозин, поранешен шеф на Роскосмос и советник на Путин, изјави дека Русија има оружје што може автоматски да ги погоди модерните тенковите Леопард 2 и Абрамс.

Рогозин тврди дека се работи за беспилотна копнена платформа Маркер.

Овој робот тежок три тони е опремен со модуларно оружје, вклучително и противтенковски ракети, може автоматски да препознава цели и самостојно да одлучува што ќе биде приоритет.

Рогозин вели дека за борба против Леопард и Абрамс, доволно е да се вчитаат соодветните профили во меморијата на машината.

Сепак, руските медиуми јавуваат дека досега се зборува за испраќање само четири вакви роботи на украинска територија во февруари.

Поврзани новости