Битолчанка си платила заостанати сметки за струја со платежна картичка што ја нашла

by fokus

Против 38 годишна битолчана е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

Според пријавата битолчанката неовластено употребила платежна картичка сопственост на В.Ш.  (41) од Битола. Преку интернет ги внела податоците од картичката, која претходно ја имала најдено, и извршила плаќање на повеќе сметки за струја во висина од 9.185 денари.

 

 

Поврзани новости