Рочиште за незаконската набавка на 300 возила за МВР

by fokus

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во овој предмет обвинет е Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи.

Според обвинителниот акт, Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра.

Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.

Поврзани новости