Рената Тренеска – Дескоска ја презеде министерската функција

by fokus 10:42
10:42

Досегашниот технички министер Пиштар Љутфиу предмалку и ја предаде должноста на новоизбраната министерка за образование и наука (МОН) Рената Тренеска – Дескоска.

-Свесна сум дека пред мене се исправени многу предизвици, подобрување на квалитетот на образованието, вреќање на достоинстворо на наставниците и учениците. Образованието е темел на секое општество. Свесна сум дека ова е еден од најтешките ресори и ќе дадам максимум, рече Тренеска – Дескоска.

- Advertisements -

Поврзани новости